Právo
Služba
Informace

Vyhledat v článcích:

Jak řešit dopravní nehodu v Polsku

Již delší dobu je Polská republika častou cílovou destinací českých turistů; do Polska se také často vydávají obyvatelé příhraničních regiónů České republiky za účelem nákupů. Z tohoto důvodu by měli být řidiči obeznámeni ze základními principy pro případ účasti na dopravní nehodě na území Polska a také možnostmi vymáhání náhrad škod vzniklých při takové dopravní nehodě.

 S dopravní nehodou se vždy pojí množství stresu jak na straně osoby, která ji způsobila tak i dotčených účastníků, je však nutno zachovat chladnou hlavu, a to jak za účelem minimalizace následků dopravní nehody, tak i umožněním uspokojení nároků jednotlivých jejich aktérů.

Jak tedy postupovat, pokud se staneme účastníky dopravní nehody v Polsku? Základní principy jsou obdobné, jako v České republice:

  • V žádném případě nemůžeme „utéct“ z místa nehody, a to ani v situaci, kdy nikdo nebyl zraněn, a vzniklé škody jsou malé.
  • Prvním krokem by mělo být ujištění se, že nikdo nebyl při nehodě zraněn. V případě, že by některý z účastníků nehody byl zraněn, je nezbytné neprodleně přivolat lékařskou pomoc, a to buď pod evropským číslem tísňového volání „112“ nebo pod číslem polské zdravotní záchranné služby „999“.
  • Pokud dopravní nehoda nebyla vážná a vozidla jsou schopna pohybu, je nutno je odstavit mimo vozovku, aby nepřekážely plynulosti provozu na silnici; předtím je však vhodné provést fotodokumentaci situace.
  • Pokud vozidla byla poškozena natolik, že není možno je odstavit mimo vozovku, je nutno zapnout výstražné znamení a následně umístit výstražný trojúhelník:
    • Bezprostředně za vozidlo nebo na jeho střechu – v zastavěné oblasti;
    • 30 – 50 m za vozidlem – mimo zastavěnou oblast;
    • 100 m za vozidlem – na silnici pro motorová vozidla nebo dálnici;
  • Pro vlastní bezpečí nesmíme zapomínat na výstražnou vestu – tu si oblékneme ihned při vystupování z vozidla, je však možno podotknout, že výstražná vesta není v Polsku součástí povinné výbavy vozidla;
  • Po zabezpečení místa dopravní nehody, pokud nikdo nebyl zraněn, a tedy není nutno zajistit lékařskou pomoc a nehrozí např. riziko požáru nebo výbuchu, můžeme přistoupit k vyhotovení dokumentace o dopravní nehodě:
    • Účastnící dopravní nehody sepisují prohlášení o dopravní nehodě v podobě Euroformuláře záznamu o dopravní nehodě (zde), který je každý povinen mít k dispozici. Formulář obsahuje všechny relevantní údaje, které je třeba řádně a věrohodně vyplnit. Doporučuje se také vyhotovit fotodokumentaci škod na vozidlech a místa nehody. Pokud prohlášení o dopravní nehodě bude předkládáno polskému pojistiteli, doporučuje se aby bylo vyplněno buď polsky nebo anglicky.
    • V případě, že žádný z účastníků dopravní nehody nechce uznat svou vinu při sepsání prohlášení o dopravní nehodě, je nutno k místu nehody přivolat policii – ve zbývajících případech, kdy nevznikla škoda jiné osobě nežli uživatelům vozidel účastnícím se nehody a nikdo nebyl zraněn a současně neexistuje podezření, že některý z účastníků nehody byl pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, přivolání policie není nutné.
    • Policii Polské republiky je možno přivolat na místo dopravní nehody při použití
      č. „997“ nebo evropského čísla tísňového volání „112“.

Je možno také poukázat na skutečnost, že v Polsku (na rozdíl od České republiky) je součástí povinné výbavy vozidla hasicí přístroj.

Pokud jde o vypořádání nároků vzniklých účastníkům dopravní nehody, je nejprve nutno zmínit, že povinné ručení platné v České republice je platné také v zahraniční, tj. vztahuje se na země Evropského hospodářského prostoru, státy stanovené vyhláškou Ministerstva financí ČR a země, s nimiž uzavřela dohodu Česká kancelář pojistitelů. Konkrétní seznam států, ve kterých platí dané povinné ručení je uveden na „zelené kartě“, tj. mezinárodní automobilové pojišťovací kartě, v jejím levém dolním rohu.

Pokud tedy dopravní nehodu způsobí vlastník vozidla, které je registrováno v České republice a je k němu v České republice uzavřena smlouva o povinném ručení, nároky účastníků dopravní nehody budou hrazeny z českého povinného ručení stejně, jak v případě způsobení dopravní nehody na území České republiky.

V případě, že jste poškozeným Vy, máte nárok na náhradu škody z povinného ručení osoby, která dopravní nehodu způsobila. Na tomto základě můžete požadovat přímo od pojistitele viníka dopravní nehody, aby ten hradil vzniklou škodu.

Splnění svých nároků může poškozený požadovat nejprve bezprostředně od pojistitele viníka dopravní nehody. V záznamu o dopravní nehodě se uvede odhadovaná výše škody. Následně je nutno postupovat dle pokynů pojistitele.  Při následném řešení nároků je zpravidla zapotřebí uvést částku a konkrétní podstatu nároku (např. náhrada škody na vozidle, náhrada ušlého výdělku, léčebné výlohy atd.), a tuto doložit fakturou z autoservisu, který provedl opravu, fakturou za lékařskou péči atp.

V případě, že pojistitel viníka dopravní nehody odmítne plnit nároky poškozeného, nebo je odmítne plnit ve výši oprávněně požadované poškozeným, může poškozený své nároky vymáhat soudní cestou, a to podáním žaloby k polskému soudu příslušnému dle místa dopravní nehody, bezprostředně proti pojistiteli viníka dopravní nehody.

Nárok poškozeného na náhradu škody se promlčuje uplynutím 3 leté promlčecí lhůty, která plyne ode dne, kdy se poškozený dověděl o škodě, nebo se při vynaložení náležité péče mohl dozvědět o škodě a o osobě povinné k její náhradě. Tato lhůta však nemůže přesáhnout deset let ode dne, kdy došlo k dopravní nehodě.

Naše advokátní kancelář poskytuje právní služby týkající se vymáhání náhrad škod vzniklých při dopravních nehodách v Polské republice, a to v rozsahu:

  • zastupování klientů v jednáních s pojistiteli;
  • zastupování klientů před soudy ve sporech s pojistiteli.

Naše advokátní kancelář je rovněž připravena zastupovat klienty v řízeních před orgány státní správy a justice Polské republiky v případech, kdy občan České republiky je viníkem dopravní nehody v Polsku.

Pomůžeme vám

Můžeme pro Vás
v této věci něco udělat?