Řada lidí má nějaké povědomí o tom, že se práva, zejména pak pohledávky, promlčují v nějaké zákonem stanovené lhůtě, přičemž ti zasvěcenější ví, že obecná promlčení lhůta činí tři roky.
Občanský zákoník stanoví, že nebylo-li právo vykonáno v promlčecí lhůtě, promlčí se a dlužník není povinen plnit. Zjednodušeně lze říci, že pokud se věřitel rozhodne pohledávku vymáhat až po uplynutí promlčecí lhůty, pak dlužníkovi postačí, aby v soudním sporu vznesl tzv. námitku promlčení, a věřiteli zbydou oči pro pláč, neboť soud jeho žalobě nevyhoví.
Jde-li o peněžité plnění, vyúčtované daňovým dokladem – fakturou, je poměrně rozšířenou praxí, že osoba odpovědná ve firmě za správu pohledávek zpravidla zkontroluje datum splatnosti faktury a od tohoto okamžiku si stanoví tři roky a vyznačí si okamžik promlčení dané pohledávky. To je však v řadě případů špatně.
A nyní k jádru problému
Pokud smlouva výslovně neupravuje otázku splatnosti peněžitých závazků – tedy smluvní strany si výslovně nesjednaly, kdy má dlužník splnit svůj peněžitý dluh, pak platí obecná právní úprava, obsažená v občanském zákoníku.
Občanský zákoník tak v ust. § 1958 odst. 2 stanoví, že není-li mezi stranami ujednáno nic jiného, věřitel může požadovat plnění ihned, tedy v praxi zásadně v den, kdy mu vzniklo právo, a dlužníkovi vzniká povinnost plnit ve lhůtě bez zbytečného odkladu, která závisí na konkrétní povaze plnění. Fakticky tak jde o mechanismus – dnes půjčím a zítra mohu požadovat vrácení, či dnes dodám, zítra platíš.
Pokud tedy dodám kupujícímu zboží 1. prosince 2024 a doručím mu fakturu na kupní cenu, na níž je uvedena splatnost např. 31. prosince 2024, pak prvním dnem promlčecí lhůty není až první den, následující po termínu splatnosti faktury (tedy 1. leden 2025), ale je jím den, kdy kupujícímu vznikla povinnost uhradit kupní cenu. Tímto dnem je zpravidla den následující po dni, v němž mu byl dodán předmět koupě. V našem případě tak kupujícímu vznikla povinnost uhradit kupní cenu již 2. prosince 2024, neboť tento den mohl prodávající žádat o úhradu kupní ceny. Lhůta splatnosti uvedená na faktuře je pouze doba, v níž má kupující možnost fakturu uhradit, nicméně fakticky může úhradu provést již první den lhůty splatnosti.
Pokud bych v kontextu výše uvedeného začal uvedenou pohledávku vymáhat 20. prosince 2027 (tedy cca o tři roky později), jednalo by se o pohledávku, která je již promlčena. K promlčení takovéto pohledávky by totiž došlo již 2., resp. 3 prosince 2027.
Výše uvedené prezentoval Nejvyšší soud, který vydal květnu roku 2023 judikát, jímž shrnul právní výklad problematiky promlčení, resp. počátku běhu promlčecí lhůty. Termín splatnosti na faktuře tedy sám o sobě neznamená, že prvním dnem promlčecí lhůty je až den následující po dni splatnosti dané faktury, ale může jim být již první den oné lhůty splatnosti vyznačené na faktuře.