Povinnost založit v Polsku schránku pro e-Doručování zavádí polský zákon – Ustawa z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (dále jen „Zákon“).
V průběhu letošního roku bude jednotlivým subjektům působícím na polském trhu uložena povinnost zřídit „Schránku pro e-Doručování“ [„Skrzynka do e-Doręczeń”], tedy obdobu české datové schránky. Jejím prostřednictvím budou tyto subjekty komunikovat s orgány veřejné správy Polské republiky. Stejně jako datová schránka v České republice, má schránka pro e-Doručování v Polské republice nahradit institut doporučeného psaní s doručenkou při komunikaci mezi subjekty soukromého sektoru a veřejnou správou a fakultativně také bezprostředně mezi podnikatelskými subjekty.
Povinnost zřídit si schránku pro e-Doručování se týká zejména:
1) OSVČ zapsaných v polském živnostenském rejstříku (tj. zapsaných v CEIDG),
2) polských obchodních společností a odštěpných závodů zahraničních obchodních společností zapsaných v polském Obchodním rejstříku (tj. zapsaných v KRS),
3) subjektů vykonávajících „svobodná povolání“ na území Polska (tj. advokáti, daňoví poradci, notáři).
Jednotlivé subjekty působící na polském trhu jsou povinny zřídit Schránku pro e-Doručování nejpozději v následujících lhůtách:
Subjekty, podávající žádost o zápis do polského obchodního rejstříku (KRS) po 01.01.2025
od 01.01.2025
Subjekty registrované v polském obchodním rejstříku (KRS) před 01.01.2025
od 01.04.2025
Subjekty podávající žádost o zápis do polského živnostenského rejstříku (CEIDG) po 01.01.2025
od 01.01.2025
Subjekty registrované v polském živnostenském rejstříku (CEIDG) před 31.12.2024 – v případě zápisu změn údajů v živnostenském rejstříku po 30.06.2025
od 01.07.2025
Subjekty registrované v polském živnostenském rejstříku (CEIDG) před 31.12.2024
od 01.10.2026
Do konce roku 2025 je polským zákonodárcem stanoveno přechodné období, v rámci kterého mohou správní orgány za určitých organizačních okolností od používání e-Doručování upustit, tj. v tomto roce bude stále možné využívat tradiční formy doručování, ale bude vždy na vlastním posouzení správního orgánu, zda pro doručení daného dopisu subjektu působícího na polském trhu využije režim e-Doručování nebo tradiční formu doručování.
Na druhou stranu subjekty působící na polském trhu budou v tomto období muset zvážit, zda pro doručení podání danému správnímu orgánu použít tradiční metody (doručení poštou) nebo elektronické doručení na schránku pro e-Doručování správního orgánu, a to podle toho, zda daný správní orgán již schránku pro e-Doručování používá.
Prostřednictvím schránky pro e-Doručování je možno posílat jak jednoduché textové zprávy napsané přímo ve webovém rozhraní schránky pro e-Doručování, tak i přikládat k těmto zprávám dodatečné soubory a to v 50 různých formátech.
Žádost o zřízení schránky pro e-Doručování je možno podat na internetovém portálu jak „osobně“ (tj. fyzická osoba – OSVČ osobně a právnická osoba prostřednictvím svého statutárního orgánu), tak i prostřednictvím zmocněnce.
Naše advokátní kancelář AKKSP Vám může být nápomocna v rámci procesu zřízení schránky pro e-Doručování v Polské republice.