Co je to švarcsystém?
Švarcsystém je nazvaný po podnikateli Miroslavu Švarcovi, který jej v 90. letech minulého století začal jako první systémově používat. Z pohledu pracovního práva jde o nelegální zaměstnávání formou zastření faktického pracovněprávního vztahu jiným smluvním vztahem. Jedná se o situace, kdy osoba vykonává práci na základě smlouvy, která se tváří např. jako smlouva o dílo, ale ve skutečnosti vykonává práci, která splňuje znaky pracovního poměru – resp. znaky závislé práce.
Klíčové znaky švarcsystému:
- Skutečná podřízenost: člověk vykonává práci v podřízeném vztahu vůči zaměstnavateli, jménem zaměstnavatele a podle jeho pokynů – tzn. zaměstnavatel práci organizuje a řídí a současně tuto práci člověk pro zaměstnavatele vykonává osobně.
- Omezená podnikatelská samostatnost: pracovník není skutečným podnikatelem, ale reálnou povahou vztahu se jedná o zaměstnance, který nemá volnost v organizaci své práce. Zpravidla musí dodržovat pracovní dobu, počet odpracovaných hodin atp.
- Nedodržení povinností zaměstnavatele: zaměstnavatel se tímto způsobem fakticky vyhýbá povinnostem, které mu vyplývají z pracovního poměru, jako jsou odvody na sociální a zdravotní pojištění, poskytování cestovních náhrad, příplatku za práci přesčas apod.
Závislá práce je definována v § 2 zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) Pokud výkon práce splňuje současně všechny pojmové znaky závislé práce definované v ust. § 2 odst. 1 zákoníku práce a člověk zároveň tuto práci vykonává za podmínek uvedených v ust. § 2 odst. 2 zákoníku práce, může člověk tuto práci vykonávat výlučně v pracovněprávních vztazích podle zákoníku práce. Nelegální práce je pak definována v zákoně o zaměstnanosti a od 01.01.2024 platí, že pro posouzení toho, zda se jedná o nelegální práci, není podstatná délka výkonu této práce – nelze se již vymlouvat, že se jednalo o jednorázovou či zcela krátkodobou záležitost.
Naopak pokud jde o podnikání, které se vyznačuje zejména tím, že je realizováno samostatně, na vlastní účet a odpovědnost, pak v tomto směru se vyslovil Nejvyšší soud tak, že „samostatnost je třeba vykládat jako schopnost či možnost podnikatele rozhodovat o všech organizačních a technických podmínkách výkonu dané činnosti, tedy zejména o tom, v jaké době a po jakou dobu bude činnost realizována, na jakém místě, ve vztahu k jaké cílové skupině zákazníků apod. Podnikání musí být vykonáváno vlastním jménem a na vlastní odpovědnost podnikatele, nesmí být tedy realizováno jménem nebo na účet jiné osoby“.
Při posuzování konkrétního případu je vždy nutno vycházet z podrobného posouzení charakteru práce, kterou konkrétní osoba (mandatář, zprostředkovatel, zhotovitel díla) pro druhou smluvní stranu (zastoupeného, mandanta, objednatele díla) vykonává. Rozhodující přitom je, zda se jedná o výkon tzv. závislé práce či nikoli. Ne každá činnost (výkon práce) na základě smluv uzavřených podle občanského zákoníku tak automaticky znamená, že jde o švarcsystém. O švarcsystém se nejedná rovněž v tom případě, jde-li o smluvní vztah mezi dvěma právnickými osobami – obchodními společnostmi.
Co Vám hrozí v případě odhalení švarcsystému?
Dle závažnosti či rozsahu provinění Vám hrozí pokuta v rozmezí od 50 tisíc do 10 milionů korun.
Dále Vám hrozí doměření daně z příjmů, odvodů za pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění a penále za jejich pozdní úhradu.
Vedle toho Vám může být od 01.01.2024 uložen zákaz činnosti až na dva roky a k tomu všemu vůči Vám může být zahájeno trestní stíhání pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.
Dotčeným „zaměstnancům“ pak hrozí pokuta až do 100.000,- Kč.
Vedle poškození dobrého jména Vaší firmy si tím můžete významně zkomplikovat např. účast v zadávacích řízeních na veřejné zakázky apod.
Závěr
Odhalení švarcsystému inspektorátem práce může mít pro zaměstnavatele závažné právní, finanční a reputační důsledky. Je proto důležité mít dobře nastavené pracovní vztahy a zajistit, aby smluvní vztahy odpovídaly skutečnosti a byly v souladu s platnými právními předpisy. Pokud se dostanete pod hledáček inspektorátu práce, doporučuji se obrátit na odborníka, který se specializuje na pracovní právo.